DZIEWCZĘTA Z ZAJĘCZEGO WZGÓRZA / Teatr Patrz Mi Na Usta




              

 

Spektakl “Dziewczęta z Zajęczego Wzgórza” Teatru Patrz Mi Na Usta jest wynikiem współpracy Krzysztofa “Leona” Dziemaszkiewicza i Anny Steller. Spektakl jest kolejnym krokiem w rozwoju estetyki teatru Dziemaszkiwicza. Jest też pierwszym duetem założyciela teatru z Anną Steller, w którym obydwoje artystów tworzy na równych prawach.

Na scenie ujrzymy parę dojrzałych kobiet. Spędzą one ok. 1 godziny w towarzystwie widzów. Będziemy świadkami odwiecznego dramatu przemijania. Bohaterki to bezpretensjonalne mieszkanki współczesnego miasta, dziewczyny bez uprzedzeń łaknące życia. Parokrotnie rzeczywistość sceny i rzeczywistość widzów przenikną się. Widzowie będą obserwować sceny z życia kobiet, po trosze tak jakby oglądali pokazy dziwolągów. Czasem to widownia stanie się obiektem obserwacji.

Na spektakl składają się charakterystyczne elementy tego teatru: taniec i ruch symboliczny, choreografie solowe i duety, maska, niekonwencjonalne i symboliczne użycie rekwizytów, brak linearnej struktury narracji, meta-teatralność, hybrydyczność, drag. Usłyszymy muzykę, która stanie się tkanką nerwową spektaklu, może nawet będzie krwią płynącą w żyłach bohaterów.

W spektaklu mieszają się, jak zwykle zresztą w twórczości Leona Dziemaszkiewicza, konwencje artystyczne i rzeczywistości. Jest tu performance, taniec, rytualne oddanie, freak i drag show. Te wszystkie elementy sprawią, że odbiorca zostanie postawiony przed pytaniem czego tak na prawdę jest świadkiem: teatru, eksperymentu na psychice widza, wiwisekcji, uniwersalnego dramatu jednostki czy świadectwa hybrydycznej tożsamości samych twórców a może nawet alter-globalistycznym protestem? Stawiając zadanie odpowiedzi na powyższe pytania autorzy wymuszą na widzach postawę “tu i teraz”, aktywnego uczestnictwa w interpretowaniu zjawiska scenicznego. To niełatwe zadanie może doprowadzić do prawdziwego oczyszczenia albo stanięcia oko w oko z własnymi demonami. Ile w nas ludzi a ile zwierząt? Ile nas w Innym? Ile Innego w nas? Czy nie o to chodziło Antoine'owi Artaud gdy pisał o celach teatru okrucieństwa?

Anna Steller od 15 lat jest obecna na polskiej scenie tańca. Jest tancerką w teatrze Dada von Bzdulow, współzałożycielką kolektywu artystycznego Good Girl Killer. Jej współpraca z Teatrem Patrz Mi Na Usta rozpoczęła się w 2004 roku udziałem w spektaklu “Cafe Domino zaprasza”. Brała udział we wszystkich późniejszych realizacjach tego teatru.

Spektakl powstał w ramach stypendium ufundowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Dofinansowany przez Urząd Miasta Gdańska.



bilety: 30 PLN, 20 PLN (ulgowe)
rezerwacja: 667 618 205, wyspainfo@wyspa.art.pl
pomysł i wykonanie: Krzysztof “Leon” Dziemaszkiewicz i Anna Steller
pomoc dramaturgiczna: Grzegorz Welizarowicz
produkcja: Teatr Patrz Mi Na Usta
PL EN
powered by Blueprint